Yüz ve Boyun Germe

Yaşlanmış bir yüz, genç hali ile karşılaştırıldığında ilk göze çarpan durum oval olan yüzün zamanla köşeli hale gelmesidir. Özellikle yanaklarda bulunan yağ pedlerinin aşağıya doğru yer değiştirmesi sonucu alt göz kapaklarında bulunan torbalanmaların altında olukların oluştuğu görülmektedir. Bu durum alt göz kapağı boyunun uzaması ile sonuçlanır. Alt göz kapağını desteklemeyi bırakan yağ pedleri çene kenarında bulunan dokuları da aşağıya doğru iter ve yüz ovalini bozar.

Estetik cerrahide birinci amaç değişmiş yapıları orijinal haline döndürmektir. Bu nedenle yukarıda sıralanan yaşlanma sürecini anlamakta fayda vardır.

Hasta ihtiyacına göre orta yüz askı, yüz germe, boyun germe ameliyatları tek tek veya bir arada yapılabilmektedir.

Yüz germe ve boyun germe ameliyatları kulak önünden başlayan ve kulak arkasında doğru uzanan bir kesi ile yapılabilecek iken orta yüz askı ameliyatı, izi alt göz kapağında veya saçlı deri içerisinde kalacak şekilde şakak bölgesinde yapılacak kesiler ile gerçekleşir.

Bu ameliyatlarda,

Asıl olarak yüzdeki sarkmadan sorumlu olan derin dokular sıkılaştırılır ve fazla deri atılır. Bu nedenle sonuçlar uzun yıllar boyunca kalıcı olmaktadır. Boyun germe ameliyatı sırasında çene altında bulunan gıdık bölgesindeki yağlar alınır ve bu bölgede boyunda çizgilenme olarak dışarıdan görünen kaslar sıkılaştırılır.

Yüz ve boyun bölgelerinde uzun vadeli ve kesin sonuç isteyen hastalarımız için bu ameliyatlar vazgeçilmezdir. Yaklaşık 7 gün sürecek bir pansuman ve sargı sürecinin sonunda dikişler alınabilmektedir. 7. günde özellikle kulak arkasında ve önünde şişlikler görülebilir. Bu şişlikler 15. günde rahatsız etmeyecek boyuta gelecektir.

Yüz ve boyun bölgelerinin ameliyatlarında nihai sonuç 6 ay sonra net olarak görülebilmektedir.