Yüz Felci Ameliyatları

Yüz felci sosyal ve fonksiyonel açıdan oldukça sınırlayıcı ve zorlayıcı bir durumdur. Ameliyatla yüzü tekrar hareketlendirmek (reanimasyon) için yapılmakta olan bir dizi ameliyat mevcuttur. Bu ameliyatların yapılması için öncelikle yüz felcinin geri dönüşümsüz olduğunu bilmemiz gerekmektedir. Tümör cerrahisi sonrası, kulak cerrahisi sonrası, travma sonrası oluşan yüz felci durumlarında vakit kaybetmeden cerrahiye yönelmek doğru olacaktır. Çabuk hareket etmek daha basit tek ameliyatla çözüm sağlayabilmektedir. 1 yıllık süreyi aştıktan sonra ise bir dizi ameliyat gerekmektedir. Bu ameliyatlar görece olarak daha uzun ve zorlu ameliyatlardır. Bacaktan sinir, göğüsten kas alınarak bunları yüz bölgesine transfer etmek için en az iki ameliyat gerekecektir ve sonrasında rehabilitasyon süreci ile başarıya ulaşmak mümkün olacaktır.

Ameliyat ve rehabilitasyon süreçlerinin tamamı titizlikle geçirilmelidir. Bu sürecin her günü sonuca etki edecektir. Ayna karşısında yapılacak egzersizler tedavinin tamamlayıcısı olacaktır.

Yüz felcinin ilk yılında sadece dil siniri ile yüz siniri arasında yapılacak bir bağlantı ile sonuç almak mümkün olabilir. Fakat bir yıl aşıldıktan sonra yüzde bulunan kaslarda ve geride kalan sinirde fonksiyonel olarak canlılık beklemek mümkün değildir. Artık bize yeni bir sinir ve yeni kaslar gerekecektir. Sinir için ilk ameliyatta bacaktan bir sinir çalabiliriz, bu bacak ve ayak bölgesinin fonksiyonunu etkilememektedir. Bu sinir yüzün sağlam yarısından, felçli yarısına bir hat oluşturmak için kullanılır. Yaklaşık 6 ay sonra ise göğüs yan tarafından damar ve sinirleri ile birlikte kaslar alınır(serratus anterior kası) ve yüzün damarları ile ve daha önce yerleştirdiğimiz sinirle bağlantıları yapılır. Bu ciddi cerrahi tedavi sonrasında önce iyileşme sonra ise rehabilitasyon dönemi başlar. Başarı için cerrah kadar hastaya da sorumluluk düşmektedir. Bu nedenle hastanın çok motive bir şekilde bu tedaviye adım atması gereklidir.

Yüz felci ameliyatları ülkemizde çok fazla bilinmemekte ve bunu hak eden binlerce insan bu bilgi eksikliği yüzünden hayatını ciddi zorluklarla geçirmektedir.