Revizyon Rinoplasti

Daha önce burun ameliyatı olmuş ve durumdan şikayetçi olan hastalarımız için yapılan düzeltme ameliyatlarına “revizyon rinoplasti” denir. Bu ameliyatlar, ilk burun ameliyatlarına göre farklı özellikler taşır. Hastalar için süreç farklı olmasa da cerrah için daha zorlu koşullar barındırır.

Burun anatomisi bir plastik cerrahi uzmanı için artık evinin bir odası kadar tanıdıktır. Fakat daha önce ameliyat olmuş bir burunda yapılar bazen tahmin edilemeyecek kadar değişmiş olabilir. Aynı zamanda ilk ameliyatlarda destek amaçlı kullanılan septum kıkırdağı kullanılmış veya çıkartılmış olabilir. Bu tür durumlarda çoğu ameliyatta ihtiyaç olmasa da kulak arkasından veya kaburgalardan kıkırdak almak gerekli olabilir. Revizyon rinoplasti ameliyatı olan hastaların yüzde 20’sinde bu tür bir ek girişim gerekli olabilir.

Burun estetiği ameliyatlarından sonra şikayet konusu olan başlıca durumlar; burun ucunda düşüklük, eğrilik, nefes almakta zorluk veya burun sırtında çökme olabilir. Her problemin oluşum nedeni birbirinden farklı olabilir ve bunları çözmeye yönelik maipülasyonlar ameliyat öncesinde ve hatta zaman zaman ameliyat sırasında planlanarak uygulanır.

Ameliyat sonrası süreç ilk ameliyatlara göre farklı olmayacaktır. Bir haftalık atel uygulaması ve burun içerisine ihtiyaç halinde koyulan silikon splintlerin 3-5 gün kadar tutulması gerekebilir. Sonrasında ise ilk ameliyattan çok da farklı olmayan ve burun şeklinin oturması için gereken bir süre gerekecektir.

Revizyon ameliyatları burun estetiği yapan tüm cerrahların yaptığı bir ameliyat değildir. Biraz daha konu üzerine çalışıyor olmak ve beklenmedik durumlara çözüm üretme yeteneği gerekecektir.