Gebelik Sonrası Estetik

Tüm insanlığın genlerinde olan ve güdüsel olarak arzuladığı en önemli istek çocuk sahibi olmaktır. Bu süreç özellikle kadınlar için külfetli bir hamilelik döneminin yanı sıra, süt verme ve çocuk bakımı süreçleriyle devam eder.  Tüm bu zaman boyunca hormonal olsun fiziksel olsun kadın vücudu bir çok değişikliğe uğramaya açıktır. Çocuğun belli bir yaşa gelmesi ile birlikte kadınlarımız kendi vücutlarında oluşan değişiklikler üzerinde düzeltme yapma isteği duyacaktır.  Bu istek özellikle başka çocuk sahibi olma fikrinden uzaklaştıkça giderek artmaktadır.

Estetik ameliyatların önemli bir bölümü gebelik sonrası deformasyonları gidermek amacıyla icra edilmektedir. En sık şikayetler göğüs ve karın bölgesinde olmakla beraber, yüz ve bacak bölgelerinde de estetik düzeltmeler gündeme gelebilir. Bu problemlerin çözümü için genellikle birden fazla ameliyat gerekmektedir ve hastalarımız haklı olarak bu kadar işlemi bir ameliyatta aynı süreçte yaşamaktan zaman zaman korkmaktadır.

Birden fazla ameliyatın bir kerede yapılmasını biz cerrahlar kombine ameliyatlar olarak tanımlamaktayız. Bu kombine ameliyatlar eğer gebelik sonrası ise göğüs ve karın bölgesinde yoğunlaşırken, yüz gençleştirme söz konusu olduğunda, göz kapağı, orta yüz, alt yüz ve boyun vb. bölgeleri ilgilendirir.

Gebelik sonrasında, hastalar tarafından göğüslerin içinin boşalması olarak tanımlanan bir problem sıklıkla dile getirilmektedir. İçinin boşalması demek, meme kitlesinin küçülmesi ve cildin boş bir torba misali sarkması anlamına gelir. Bu tür durumlarda eğer hala bir miktar meme kitlesi var ise sadece dikleştirme ameliyatı şık bir göğüs şekli sağlanmasında yeterli olacaktır. Bunu sağlayabilecek bir kitle yok ise meme dikleştirme ameliyatına silikon protezler eklenerek, istenilen boyutta ve istenilen şekilde planlama yapılabilir.

Karın bölgesinde ise sadece karın germe yapmaktansa, yanı sıra bel bölgelerine hatta ihtiyaç varsa basen ve uyluk bölgesine laser liposuction (lazer yardımlı yağ alma) uygulanması çok daha çekici bir bikini görüntüsü oluşturmakta yardımcı olacaktır.

Peki tüm bunları aynı ameliyatta nasıl daha güvenli yapabiliriz?

Güvenli olması için en önemli faktör, ameliyat süresinin olabildiğince kısa tutulmasıdır. Bu süre ne kadar kısa sürerse hastamız o kadar az anestezik ilaç almış olur. Ameliyat süresini kısaltmak ise ameliyata birden fazla plastik cerrahın girmesi ile mümkün olabilmektedir.Yukarıda saydığımız tüm işlemlerin aynı anda yapılması tek cerrah tarafından 8-9 saat sürecekken, iki cerrahla birlikte 3-4 saate kadar inecektir. Bu da hastanın hem güvenliğini hem de konforunu sağlamakta oldukça etkilidir.

Ameliyat sonrasında bazı izler kalması muhtemel olsa da, bu izler bikini içinde kalacak şekilde tasarlanan ince çizgiler olacaktır.

Genellikle hastanede bir gün yatış planlanır ve hasta bir gün sonra özel sütyen ve korseler eşliğinde evine gönderilebilir. Yaklaşık 10 günlük bir dinlenme periyodu ardından hastalarımız iş ve sosyal hayatına geri dönebilmektedir. Yaz geldiğinde ise büyük bir özgüvenle bikinilerini giyebilmektedir.