Estetik Nedir?

Estetik kelimesi eski Yunancada Aisthesis kelimesinden köken alır. Aiesthesis kelime anlamı olarak algılama anlamına gelir. Estetik ve Plastik Cerrahi branşının günümüze kadar yansıyan tedavi yöntemleri, MÖ dönemlere dayanmaktadır. Hindistan’da milattan önce esirlere ve cezaya çarptırılanlara, burunların ve kulakların kesilmesi gibi yüzde hasar bırakacak cezalar verilirdi. İnsanlara verilen bu cezaların sonrasında kesilen uzuvlarının tedavisi ve onarımı ilk defa  Sushruta tarafından yapılmıştır. Daha sonraki yıllarda Celsus ve Paulus Aeginata M.S. 625 ile 690 yılları arasında Hindistan, Arabistan ve Batı ülkeleri arasında tıp eğitiminde bir çok kaynak yayınlamış özellikle burun ile çene kırıklarının tedavisinde önemli bir kaynak olmuştur.

 

İlk olarak burun tedavisinde uygulanmaya başlayan estetik terimi 19. yüzyıldan sonra plastik cerrahlar tarafından sadece burun ile sınırlı kalmayıp her bölgeye uygulanmaya başlanmıştır. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı, çeşitli sebepler veya doğuştan oluşmuş olan vücut şekil bozuklukları, doku eksiklikliği ve yararlanma gibi sebeplerden dolayı oluşmuş olan bozuklukları düzelten bir branş olmuştur.

Estetik anlam olarak güzellik ve zarafet anlamına da gelmektedir. Estetik  cerrahi, kişinin isteğine göre yapılmakta olan ve kişinin doğuştan oluşmuş vücut doku ve uzuv  bozukluklarının, sonradan kaza veya yaralanma sonucu deforme olmuş burun, kulak, dudak gibi organlarının onarımı ve düzeltilmesi ile kişinin kendine olan öz güveninin oluşması adına kendisine ve etrafa karşı daha güzel görünmek ve yaşlanmaya bağlı olarak oluşan unsurların ortadan kaldırılmasına yönelik işlemlerdir.

Uygulanan tüm bu yöntemler sadece, estetik ve plastik cerrahi uzmanları tarafından yapılmalıdır. Uygulama öncesinde mutlaka hekim tarafından, gerekli ölçümlerin ve açıklamaların yapılması gerekir. Estetik ve plastik cerrahi uzmanlarımız tarafından yaptıracağınız işlemler hakkında detaylı bilgiyi internet sitemizden veya telefon görüşmesi ile alabilirsiniz. En sağlıklı olan ise randevu alarak yüz yüze görüşme olacaktır.