Burun Estetiği

Burun insan yüzünde alın ile dudak arasında yer alan dışa çıkıntılı ve iki deliği bulunan koklama ve nefes almaya yarayan organımızdır. Burun genişliği insanın her iki gözünün iç kısmı arasındaki genişlik kadar olup ucunun açısı erkeklerde 90 ile 95 arasındayken kadınlarda 95 ile 105 arasında olmaktadır. Bazı kişilerde çok az açı derecesi ise farklılık gösterebilmektedir. Yüz ile uyumlu bir görünüme sahip olmayan ve açılarda büyük veya küçük oranda farklılık olduğunda estetiksel operasyonlar yapılmaktadır. Genelikle yapılan işlemler kişinin solunumu veya burun yapısı içinde oluşan bir hastalığın tedavisi ile ilgili değilse kişinin isteğine göre kendini daha iyi hissetmesi daha güzel görünmek için yapılmaktadır.

Yapılan burun estetiği kişinin yüz yapısını uygun olmayacak şekilde büyük veya küçük burun boyutları, burun ucu şeklinin değiştirilmesi, üst kısmı kemerli dediğimiz kemik çıkıntılı burun yapılarının düzeltilmesi, burun deliklerinin küçültülüp büyütülmesinde, yukarıda bahsettiğimiz burun ile üst dudak arasındaki açı farklılıkları olduğunda ile herhangi bir yaralanma veya doğum sırasında oluşabilen kusurların, yamuk burunların düzeltilmesi gibi durumlarda yapılmaktadır. Bu sayede kişinin kendini iyi hissetmesi ve etrafa daha iyi ve güzel görünmesi sağlanmaktadır. Genelde yapılan burun estetiği ameliyatları 1 yada 2 saat sürmektedir. Burun ile çevresindeki alan lokal anestezi yapılarak uyuşturulur. Konusunda uzman plastik cerrahlar oldukça hassas olan bu bölge üzerinde kişinin isteği doğrultusunda ameliyatını gerçekleştirir.

Ameliyat sonrasında genelde aynı gün kişi taburcu edilerek evine dinlemeye gönderilebilir. Ameliyat sonrasında burun ve etrafında şişlik ile ağrılar olabilir. Burun içine konulan tampon genelde 3 ile 5 gün arasında çıkarılır. Burun şişliği ve ağrısı 2 hafta sonunda sizi rahatsız etmeyecek seviyeye gelir. Burun yapınız ile ilgili aklınıza takılan ve bilgi almak istediğiniz tüm konular hakkında konusunda uzman plastik cerrahlarımız tarafından bilgi alabilirsiniz.