Burun Ameliyatı

Burun ameliyatları, estetik operasyonlar içerisinde uzak ara en sık yapılan operasyonlardır. Yüzün karakteristiğini belirleyen yapı olarak burun tüm yüz güzelliğinin anahtarıdır.

Plastik cerrahi uzmanları tarafından yapılan bu ameliyatlarda özellikle kıkırdak ve kemik yapıların şekillendirilmesi sonucunda yüz hatları ile uyumlu bir görüntü oluşturmak hedeflenir. Bu aşamada önemli olan bir diğer nokta da burun boşluğunun yapısını düzelterek daha iyi nefes alma kabiliyetinin oluşturulmasıdır. Fonksiyon ve estetik birbirinden ayrılamaz iki unsurdur.

Burun ameliyatları genel anestezi altında yapılan ve yaklaşık bir buçuk ile iki saat arası zaman alan ameliyatlardır. Ameliyat sonrasında burun sırtında atel ve bazı durumlarda burun deliklerinde kanallı silikon splintler (Doyle splint) bulunacaktır. 1 haftanın sonunda tüm bunlar çıkartılmış olup hasta iş ve sosyal hayatına rahatlıkla dönebilecek duruma gelir.

Kullanılan materyallerin inceliği ve cerrahi teknik ameliyat sonrası morarmaları en aza indiren faktörlerdir. Buna rağmen hastayı rahatsız etmeyecek bir burun ucu şişliği aylar içerisinde tam şeklini alacaktır.

Burun ameliyatı sonrası dönemde ağır gözlüklerin kullanılması ve yüksekten suya dalış yapılması önerilmemektedir.

Burun estetiğinde ameliyata alternatif bir yöntem yoktur. Dolgu veya botoks uygulamalarıyla kıkırdak ve kemik yapıların şekillerinin değiştirilmesi söz konusu değildir.