Ameliyat Korkusu

Ameliyat korkusu biz cerrahlar için zamanla anlamını yitirir. Yine de hastalarımızı anlamak bazında sürekli kendimizi yenilemek zorunda hissederiz. Bir yandan da ameliyat dediğimiz son derece ciddi süreç sırasında hastalarımızın yanında olduğumuzu onlara hissettirmek, hem uyuma hem uyanma aşamasında sonuna kadar yanlarında olacağımızı onlara bildirmek ve bu güven ortamını oluşturmak aslında her şeyden önemlidir.

Tüm hastalarıma söylediğim bir şey var. Ameliyattan tabiki korkacaksınız bu çok doğal, fakat süreç başladığı zaman, her saniye daha rahat geçecek, asla korktuğunuz gibi olmayacak hatta bugüne kadar neden beklemişim diyeceksiniz. Hemen her hastam ameliyatın ilk kontrol muayenesinde bunları onaylar. Özellikle yüz bölgesine yapılan ameliyatlarda korku biraz daha fazla olabilir. Bunu yenmeye çalışmaktan ziyade bunu kabul etmek daha doğru olacaktır. Hastalar cerrahın rahatlığını gördükçe bu korkuyla başa çıkabilir. Ne yaptığını bilen ve ameliyatı kafasında tasarlamış bir cerrah tüm özgüvenini hastaya yansıtır ve bu korkuyu beraberce alt edebilirler.

Ameliyathaneye inmeden önce yapılan bir ilaç zaten hastayı oldukça rahatlatacaktır ve sonrası uyku halidir. Uyanma sonrasında ise hemen hastanın konforu ve ağrı yaşamaması için önlemler alınır. Bunları bilmek yetmez bazen, aslında önemli konu cerrahını kendinden biri olarak görmektir. Cerrahın özgüveni ve hastanın ona güveni en önemli rahatlatıcıdır ve hiç bir ilaçla bu etkiyi yakalayamazsınız.

Bu yüzden doktorunuza güvenin…