Lazer Epilasyon

Lazer Epilasyon

Lazer epilasyon, vücudun her bölgesinde uygulanabilen ve ışık enerjisiyle kıl köklerinin tahrip edilmesi temeline dayanan en uzun etki süresine sahip istenmeyen tüylerden kurtulma yöntemidir.

Lazer epilasyonile yapılan lazer ışını insan vücudundaki melanin pigmentini hedefler. Işık enerjisiyle, bu pigmenti içeren kıl köklerini tahrip ederek tüylerin kalıcıya en yakın oranda yok olmasını sağlar. Kıl köküne spesifik olarak etki eden enerji çevre dokulara zarar vermez. Bu uygulama usta ellerde güvenle uygulanabilir. İşlem gören kılların bir kısmı hemen, geri kalan kıllar ise 15 güne kadar dökülür.

Estetik Akademi merkezimizde Alexandrite başta olmak üzere tüm cilt ve kıl tiplerine uygun lazer epilasyon cihazlarımız ile bu cihazların yanında tamamlayıcı rol oynayacak iğneli epilasyon ve ağda gibi uygulamalarımız da mevcuttur.

Cihazlarımız son derece güvenli ve konforlu olup, uzman personelimizin himayesinde son derece başarılı sonuçlara imza atmaktadır. Güçlü soğutma sistemi sayesinde acı en alt seviyeye indirilmektedir. Böylelikle seanslarımız hızlı, güvenli ve konforlu şekilde tamamlanmaktadır.

Lazer Tedavi Öncesi Öneriler

Lazer tedavi si öncesi bir haftalık süre içerisinde ağda, sir ağda, cımbız ve ip gibi yöntemler kullanılmamalıdır. Lazerin hedef bölgesi olan kıl kökü cihaz tarafından görülemediğinden etkili işlem yapılamaz. Tedaviden en az 4 hafta önce güneşlenmeyiniz, bronz tenlerde lazer etkinlik seviyesi düşerken açık tenlerde etkinliği daha başarılıdır. Uygulama yapılacak bölgeye makyaj, krem gibi kozmetik ürünler kullanılmamalıdır. Kozmetik ürünler lazer ısısını artırarak deride tahriş ve yanığa sebep olabilir. Lazer işlemi uygulanacak bölge bir veya iki gün önce tıraş edilmelidir. Kıllar uzun kalırsa lazer enerjisi yüzeydeki kıl gövdesini yakar ve enerjiyi kıl köküne ulaştırmaz. Bu şekilde kıl yanar ancak kök yanmadığı için sonuç alınamaz. Küçük bir ayrıntı olarak, bazı hanımlar regl döneminde acıya daha hassas oldukları için regl öncesi ve sırasında uygulama tercih edilmeyebilir.

Lazer Epilasyon Seans Aralıkları

Epilasyon bölgesinde seans sıklığı yüz bölgesinde 1 ila 1,5 ayken, vücut bölgesinde 1 – 2 ay arasında değişim gösterir. Bu değişim kişinin bünyesi ve kıl tipine göre değişiklik gösterir. Tedavi ilerledikçe tüylerin çıkma oranı azalırken seans aralıkları da uzar.

Lazer Epilasyonda Ten Renginin Önemi

Lazer Epilasyon yönteminde ten rengi oldukça önemlidir. Açık tenli ve tüyleri koyu renkte olan kişilerde lazerin etkinliği daha yüksek ve hızlıdır. Ten rengi koyu yani bronz tenli kişilerde lazerin etkinliği daha az olabilmektedir. Koyu tenli kişilerde lazer enerjisinin derecesi çok iyi ayarlanmalı ve yanığa sebebiyet vermemek için çok dikkatli çalışmak gereklidir.

Lazer Epilasyonun Olası Yan Etkileri

Lazer işlemi, hastanın cilt ve kıl tipi tespit edilerek doğru enerji değerleri uygulandığında son derece güvenli bir yöntemdir. Uygulama yapılan bölgede kısa süreli bir kızarıklık, ödem ve yanma hissi olabilir. Tüm bunlar uygulamadan 1-2 saat sonra kendiliğinden geçer. Çok hassas ciltlerde ise kızarıklık 2-3 gün devam edebilir.

Lazer Tedavisi Sonrası Öneriler

Lazer tedavisi sonrası kızarıklık, kıl köklerinin kabarması gibi durumlarla karşılaşılabilir. Bu sıkıntılar siz eve ulaşıncaya kadar kendiliğinden geçer. Lazer, cildi bir miktar kurutacağından dolayı lazer sonrası nemlendiriciler kullanılabilir, aynı gün duş alınması tavsiye edilmez. Tedavi sonrası 1-2 hafta içerisinde güneşlenmek lekelenmeye sebep olabileceğinden katiyetle önerilmez. Maruziyet söz konusu olacaksa yüksek faktörlü güneş koruyucu kullanılması gerekir. Seans aralarında ağda, sir ağda, cımbız, ip ile tüy alımı kesinlikle yasaktır. Bir sonraki seansın etkinliğini azaltır.

Lazer sonrası su toplama ve kabuklanma çok nadir görülür. Birkaç gün ile bir hafta arasında çoğunlukla düzelir. Durumun ciddiyetine göre koruyucu önlemler alınabilir.