Göğüs Estetiği

Estetik ve Plastik Cerrahinin en sık yapılan ameliyatlarından biridir. Kadınlığın sembolü olan memenin büyüklüğü günümüzde silikon meme protezleri kullanılarak kolaylıkla değiştirilebilmektedir.

Farklı bölgelerden meme protezlerini yerleştirmek mümkün olmaktadır. Meme altından, meme ucundan ve koltuk altından yapılan işlemlerin kendilerine özgü avantaj ve dezavantajları vardır. Hasta özelinde bu yöntemler değerlendirilir ve tedavi yöntemi seçilebilir. Meme protezleri ise yuvarlak ve damla şekilli olarak iki gruba ayrılabilir. Yuvarlak protezler , damla şekilli protezlere oranla meme başının üstünde kalan meme bölgelerini daha fazla doldurur. Damla şekilli protezler ise doğal görünümü hedefler ve alt meme dokusunu daha fazla doldurur. Hekim yönetiminde yapılacak bir değerlendirme ile protez şekline karar verilebilir.

Protezler çoğunlukla kas altı veya kısmi kas altı (dual plane) olarak yerleştirilir. Bazı özellikli durumlarda ise kas üstüne yerleştirilebilir.

Ameliyat sonrası 1 ay boyunca medikal sutyenlerin kullanılması önerilir. Ameliyat sonrası ilk 10 gün giderek azalan gerginlik şeklinde hissedilen kas ağrısı olacaktır. Özellikle kolları kaldırırken hissedilen bu ağrı 10. günden itibaren rahatsızlık vermeyecek hale gelir.

Yaklaşık 4 cm uzunluğunda kesilerden yapılan protez yerleştirme işlemlerinde yara izi aylar geçtikçe daha iyiye gider ve nihai olarak belli belirsiz bir çizgi halini alır.