Ameliyatsız Burun Estetiği

Burun yapısı anatomisinin büyük bir kısmını nispeten sert yapılar olan kıkırdaklar ve kemikler oluşturmaktadır. Farklı ve karmaşık bir kıkırdaklar topluluğunun üstte burun kemiği ve altta vomer adı verilen kemik ile oluşturduğu oldukça sağlam bir yapıdır burun. Bu yapının sert üyelerinin (kıkırdak ve kemik yapılar) üzerleri içeride ince bir mukoza ile dışarıda ise cilt ile örtülmüştür. Sınırlı miktarda yağ dokusu ve minik kaslar mevcut olsa da ortama hakim yapılar sert olanlardır.

Bu kısa bilgilendirme sonrasında şunu söylemek gerekir ki, burun estetiği için ortama hakim olan sert yapıların şeklinin değiştirilmesi ameliyatsız bir şekilde mümkün değildir. Çok çok nadiren ameliyat sonrası veya travma sonucu oluşan çöküntüler dolgu uygulamaları ile düzeltilebilir. Botoks uygulamalarının ise burun kenarında oluşan çizgilerde kullanımı uygun olabilir. Botoks uygulamasının burun ucunu kaldıracağına yönelik fikirlerle yapılan işlemler hemen her zaman hayal kırıklığı ile sonuçlanır. Orada bulunan küçük bir kasın kasılmasını engellemek birbirine bu kadar bağlı sert bir yapının şeklini değiştirmeye tabi ki yetmeyecektir.

Bu bilgiler sonrasında haklı olarak medyada veya sanal ortamda gördüğünüz onca reklam veya makalenin amacını sorgulayacaksınız. Okuduğunuz makalelerin yazarlarının plastik cerrahi uzmanı olmama ihtimalinin çok yüksek olduğunu düşünmekteyim. Halbuki burun şeklinin değiştirilmesi konusunda tek yetkili branş plastik cerrahidir. Bunun dışında kalan branş doktorlarının, hele ki pratisyen hekimlerin bu konuda işlem yapma yetkisi bulunmamaktadır.

Alanında saygı gören başarılı bir plastik cerrahi camiamız varken ve yurt dışından dahi bir çok ülkeden hastalarımız varken başka yollar aramaya gerek olmadığını düşünmekteyim.  Sonuç olarak burun şeklinizin değişmesini istiyorsanız mutlaka bir plastik cerrahi uzmanına danışmalısınız.